Ile czasu zajmuje zrobienie reklamy wideo?

Jak szybko mogę dostać spot reklamowy?

Pytanie o czas realizacji spotu jest jednym z dwóch najczęściej zadawanych przez klientów. Pada wtedy ulubiona przez wszystkich odpowiedź: To zależy!  W skrajnych sytuacjach spot może być przygotowany nawet w tydzień. Z drugiej strony zdarzają się realizacje, które trwają kilka miesięcy. Od czego to zależy? Wpływ na to ma kilka czynników.

Standardowo dom produkcyjny przed planem wyznacza lokację (jedną lub więcej), aktorów (znowu jednego lub więcej – chyba że ogrywamy jedynie produkt). Musimy również przygotować scenografię, dopasować ubrania do wizji reżysera, musimy te ubrania dopasować do aktorów. Jeśli planujemy nagranie na dworze, musimy się też dopasować do pogody. To wszystko wymaga czasu – najczęściej proces preprodukcji, czyli przygotowania do planu, trwa około dwóch tygodni, ale pamiętajcie – to jest bardzo indywidualne.

Oczywiście są też spoty, w których występuje pracownik firmy w swoim ubraniu, we własnym biurze – tak jak ja teraz. W takiej sytuacji nagrania można dokonać bardzo szybko – o ile tylko dostępna jest ekipa i sprzęt.

Podobnie jest z postprodukcją. Jeśli tylko składamy kilka wejść i dodajemy muzykę – proces jest bardzo szybki. Jeśli natomiast poza montażem dochodzi skomplikowany kolor, skomplikowany dźwięk czy duża ilość animacji lub „efektów specjalnych”, to musimy zaplanować więcej czasu.

Ważna rzecz – kluczowe w sprawnej realizacji spotu są szybkie informacje zwrotne od klienta. Standardowo przyjmujemy, że akcept lub zgłoszenie poprawek powinno trwać maksymalnie 24 godziny. Pamiętajcie, że poprawki powinny być składane razem, tzn. nie dosyłajcie ich w kilku mailach, bo to znacznie skomplikuje proces.

Reasumując, najczęściej produkcja spotu od akceptacji scenariusza do oddania to około miesiąca do półtora, ale w zależności od projektu, ten czas można znacznie skrócić,  czasem wręcz do tygodnia albo wydłużyć.

Po więcej odpowiedzi na pytania – i nie tylko – zapraszam Was do naszej listy na YouTubie: